
Åter som fotograf till Nybroloppet på skidor
År 2013 fotograferade Fototjänster i Kalmar Nybroloppet på skidor första gången. 2014 blev loppet inställt pga snöbrist. 2015 var vi tillbaka och i dagarna blev det klart att vi återkommer även till Nybroloppet 2016.
Tävlingen äger rum i Nybro, Svartbäcksmåla 14 februari 2016. Detta är ett populärt lopp med ett antal hundra deltagare. Det är även en seedningstävling inför Vasaloppet. Skidåkarna åker en slinga på runt 4 km ett antal varv. Därför finns det möjlighet att fotografera samma tävlande flera gånger. Det är Nybro Ski, föreningen bakom tävlingen som anlitat Fototjänster i Kalmar som officiell fotograf för Nybroloppet. Bilderna kommer att, redigerade, överlämnas till föreningen. De kommer att använda den till marknadsföring och andra ändamål.
Bilderna kommer tävlingsdagens eftermiddag/kväll att finnas tillgänglig i Bildbanken. Där kan man kan kolla, dela och vid intresse, köpa bilder.
Tävlade du 2013 eller 2015? Eller känner någon som tävlade då? Bilder från båda åren finns i Bildbanken om du vill titta.
Bilder Nybroloppet 2013 + 2015 (välj årtal i menyn ovanför bilderna)
Nu gäller det att klä på sig varmt, förbereda två kameror (vill ha både tele och närbilder). Vill du läsa mer om tävlingen så finns information här